معرفی غذاهای سنتی کرمانشاه

معرفی غذاهای سنتی کرمانشاه (1)

در این مقاله به معرفی بهترین غذاهای سنتی و محلی در شهر کرمانشاه می پردازیم. انواع آش ها، کباب ها، خورش های کرمانشاهی معرفی شده است. شهر کرمانشاه به لحاظ تاریخی از شهرهای بسیار مهم و ارزشمند ایران محسوب می شود. بناهای تاریخی مثل طاق بستان، کتیبه بیستون، معبد آناهیتا شهرت بالایی دارند.

دنده کباب

این غذای خوش عطر مثل شیشیلک می باشد. برای پختن دنده کباب باید از دنده گوسفند، زعفران، ادویه ویژه استفاده می شود. بهترین دنده کباب ها را از رستوران ها و سفره خانه های اطراف طاق بستان سفارش دهید.

معرفی غذاهای سنتی کرمانشاه

خورش خلال

یک غذای خوشمزه و مجلسی می باشد. خورش خلال با گوشت گوسفندی، روغن محلی کرمانشاهی ها، گلاب، خلال بادام، زرشک، رب گوجه فرنگی پخته شده و با برنج پلوی سرو می شود.

معرفی غذاهای سنتی کرمانشاه

آش عباسعلی

یکی از خوشمزه ترین آش های گرم کرمانشاه آش عباسعلی می باشد، این آش به زمان پهلوی اول بر میگردد. شخصی به نام عباسعلی در مساجد برای افطار آشی پخت و بین مردم تقسیم کرد که بعد از آن به آش عباسعلی معروف شد. در آش عباسعلی به مانند دیگر آش ها حبوبات (نخود، لوبیا، عدس، پوره گندم) حرف اول را می‌زند. گوشت، سبزیجات معطر، روغن کرمانشاهی و ادویه جات مختلف از دیگر مواد اولیه‌ی آش عباسعلی است. آش عباسعلی اغلب اوقات در ماه رمضان تهیه و به فروش می‌رسد.

معرفی غذاهای سنتی کرمانشاه

آش سورانه

در فصل بهار گیاهی به نام سورون در منطقه کرمانشاه می‌روید که شبیه به تره می‌باشد. مواد اولیه آش سورانه همین گیاه بومی است. این آش بیشتر شبیه به یک نوع بورانی است و بیشتر اوقات در فصل بهار طبخ می‌شود. بانوان کرمانشاهی این گیاه را به همراه گوشت چرخ کرده، روغن زیتون، شکر، رب انار و پیاز مخلوط کرده و آش خوشمزه‌ی سورانه را آماده می‌کنند.

غذاهای سنتی کرمانشاه

ادامه دارد…..